Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Miasta Wejherowa
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA NA TERENIE MIASTA WEJHEROWA

 

ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA NA TERENIE MIASTA WEJHEROWA

 

Zanieczyszczenie powietrza na terenie miasta Wejherowa związane jest z tzw. "NISKĄ EMISJĄ", czyli emisją zanieczyszczeń wydobywających się do powietrza atmosferycznego ze źródeł na niskich wysokościach (poniżej 40 m). Jest to emisja związana z działalnością człowieka, głównie przez takie źródła jak piece gospodarstw domowych, w których ma miejsce spalanie odpadów lub spalanie złej jakości węgla i ruch samochodowy.

Według „Rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016” sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, jakość powietrza w mieście Wejherowo w roku 2016 względem roku poprzedniego pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia PM10 i benzo(a)pirenu w PM10. Średnioroczne stężenie PM10 w 2016 r. wyniosło 29 ?g/m3, a ilość przekroczeń normy dobowej wyniosła 43 (dopuszczalna norma to 35 razy).

W zakresie dobowego zanieczyszczenia PM10 osiągnięto klasę C (poziom stężeń dobowych zanieczyszczenia przekraczający poziom dopuszczalny), natomiast średnioroczne zanieczyszczenie PM10 plasuje się na poziomie klasy A (poziom rocznego stężenia nie został przekroczony).

Poziom średnioroczny benzo(a)pirenu wyniósł 8 ng/m3 przy normie 1ng/m3 (klasa C).

 

Wyniki pomiaru pyłu PM10 w 2016 roku na stacji w Wejherowie

Stacja pomiarowa

Rodzaj pomiaru

Śr. roczna [?g/m3]

max. 24h [?g/m3 ]

Częstotliwość przekroczeń 24h

KLASA

Rok

KLASA

24h

Wejherowo,

Plac J. Wejhera

manualny

29

199

43

A

C

Norma: roczne stężenie - 40?g/m3; 24h stężenie - 50 ?g/m3; częstotliwość przekroczeń 35 razy/rok

űródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Roczna ocena jakości powietrza w województwie pomorskim za 2016 rok

 

Wyniki pomiaru benzo(a)pirenu w PM10 w 2016 roku na stacji w Wejherowie

Stacja pomiarowa

Rodzaj pomiaru

Stężenie średnioroczne [ng/m3]

KLASA

Wejherowo, Plac J. Wejhera

manualny

8

C

Norma: 1 ng/m3

űródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Roczna ocena jakości powietrza w województwie pomorskim za 2016 rok

 

Pyły zawieszone PM10 składają się z mieszaniny cząstek stałych, ciekłych lub obu naraz, zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych.

Benzo(a)piren (B(a)P) to organiczny związek, który jest składnikiem zanieczyszczeń powietrza (występuje w pyle zawieszonym PM10). Charakteryzuje się dużą toksycznością przewlekłą co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Wdychając zanieczyszczenia powietrza, każdy z nas jest narażony na choroby i inne dolegliwości. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na choroby wirusowe i bakteryjne.

Skutki zanieczyszczenia powietrza dla zdrowia: nawracające bóle głowy, podrażnienia śluzówek oraz błon śluzowych, uciążliwe alergie oraz zmiany skórne, zaburzenia czynności i zwiększona zachorowalność na schorzenia układu oddechowego (kaszel i trudności z oddychaniem, astma, katar sienny), pogorszenie przebiegu chorób układu krążenia (nadciśnienie, zawał), uszkodzenia wątroby, zwiększone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, niedotlenienie organizmu, bezpłodność - zaburzenia hormonalne, problem z płodnością i utrzymaniem ciąży, choroby układu nerwowego, mutacje DNA, uszkodzenia szpiku kostnego.

 

Ważne!

- nie spalaj odpadów,

- ograniczaj zużycie ciepła,

- używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,

- przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe - albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny,

- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru zamiast samochodu,

- nie spalaj w ogrodzie pozostałości roślinnych - przekazuj je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Kampania edukacyjna pokazująca korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku prowadzona jest w ramach konkursu "KAWKA dla Pomorza - ograniczenie niskiej emisji" (edycja 2014) oraz z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”.

 

Celem programu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w szczególności pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz CO2.

 

Kwota dofinansowania wynosi do 90% kosztów kwalifikowanych, w tym 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚIGW w formie dotacji.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Trembowski 13-06-2017 21:26
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 13-06-2017
Ostatnia aktualizacja: Marcin Trembowski 13-06-2017 21:26