Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Miasta Wejherowa
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

USUWANIE DRZEW I KRZEWÓW po zmianie ustawy o ochronie przyrody

USUWANIE DRZEW I KRZEWÓW

po zmianie ustawy o ochronie przyrody

 

            W związku ze zmianą ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2017 r. informujemy, że na terenach objętych ochroną konserwatorską nadal obowiązuje konieczność uzyskiwania pozwoleń na usuwanie drzew i krzewów. Dla nieruchomości położonych na terenie układu urbanistyczno-krajobrazowego miasta Wejherowa wnioski należy kierować do Miejskiego Konserwatora Zabytków (na adres Urzędu Miejskiego w Wejherowie), natomiast dla nieruchomości indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków – do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Nadal obowiązuje również ochrona pomników przyrody, czy ochrona zieleni zapisana w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

 

            Na innych obszarach, według nowych zasad z konieczności występowania o pozwolenie zwolnieni są właściciele nieruchomości będący osobami fizycznymi (lub grupy osób fizycznych) - gdy wycinka nie jest związana z działalnością gospodarczą. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że te zapisy nie dotyczą np. osób będących posiadaczami nieruchomości (jak przy dzierżawie wieczystej), wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych z udziałem podmiotów nie będących osobami fizycznymi, czy też spółdzielni mieszkaniowych prowadzących działalność gospodarczą.

 

            Ponadto przypominamy, że w okresie od 1 marca do 15 października obowiązuje zakaz usuwania drzew związany z okresem lęgowym ptaków. Ponadto możliwość usuwania drzew i krzewów bez uzyskiwania pozwoleń nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów o ochronie gatunkowej zwierząt i roślin (np. porostów, owadów, czy ptaków żyjących na drzewach i krzewach).

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Wojciech Dzieliński 22-02-2017 14:12
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 22-02-2017
Ostatnia aktualizacja: - 22-02-2017 14:12