Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Miasta Wejherowa
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

 

Herb miasta

Zgodnie uchwałą Nr IVk/XVII/229/2004 Rady Miasta Wejherowa z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie zmian w Statucie Miasta i załączniku w postaci Statutu Miasta Wejherowa:

Herbem Wejherowa jest biały krzyż rycerzy maltańskich w polu niebieskim otoczony wieńcem z liści wawrzynu, w środku zawierający czerwoną różę.

Pierwsza wzmianka opisowa o herbie Wejherowa pojawia się w dokumencie lokacyjnym dla miasta, podpisanym przez króla Jana Kazimierza w dniu 13 stycznia 1650 r. Prawdopodobnie nadał go miastu osobiście założyciel Wejherowa, Jakub Wejher.
Pierwszy graficzny wizerunek herbu o pełnej kolorystyce pochodzi z "Kroniki Klasztoru Franciszkanów Ściślejszej Obserwacji w Wejherowie w latach 1633-1676" o. Grzegorza Gdańskiego (wyd. 1996 przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie).

Flaga

Flagę wyznaczają dwa pionowo biegnące pasy: błękitny (niebieski) i biały, przy czym błękitny jest dwakroć szerszy i znajduje się przy drzewcu, a biały przy skrajni flagi. Na polu błękitnym pełniącym też rolę tarczy herbowej widnieją elementy herbu Wejherowa: krzyż maltański i róża.

Interpretacja symboli

Zgodnie z wytycznymi weksykologii - nauki o flagach i herbach, błękit (barwa niebieska) jest symbolem wierności Bogu i królowi, jak też jest kolorem morza, z którym był związany ród Wejherów jak i samo Wejherowo. Barwa biała jest symbolem uczciwości, wierności tradycji i religijności, z której słyną Kaszubi.

Biały krzyż maltański (Zakonu p.w. św. Jana - Kawalerów Maltańskich) przypomina o duchowej więzi między Wejherowem - Jerozolimą Kaszub a Jerozolimą rzeczywistą (którą opiekowali się dawniej joannici). Wg. niepotwierdzonej interpretacji Jakub Wejher mógł być kawalerem maltańskim, co było wówczas wielkim wyróżnieniem i dołączył godło zakonu do herbu miasta celem zaakcentowania tego faktu.

Czerwona róża bądź jest symbolem Męki Pańskiej przedstawionej w cyklu kaplic kalwaryjskich, bądź też jest reminiscencją herbu fundatora (w herbie Wejherów widnieją trzy czerwone róże).

Wieniec z wawrzynu (laur) przypomina o zwycięskich kampaniach wojennych prowadzonych przez założyciela miasta.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Wojciech Dzieliński 21-01-2010 13:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-01-2010
Ostatnia aktualizacja: Wojciech Dzieliński 03-12-2013 11:09