Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Miasta Wejherowa
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

 

Herb miasta

Zgodnie z uchwałą VIIIk/III/14/2018 Rady Miasta Wejherowa z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie uchwalenia statutu Gminy Miasta Wejherowa:

 

Herbem Wejherowa jest na niebieskim polu biały krzyż rycerzy maltańskich otoczony wieńcem z liści wawrzynu, w środku zawierający czerwona różę.
 

Wejherowo posiada prawa miejskie na mocy przywileju króla Jana Kazimierza nadanego 13 stycznia 1650 roku w Malborku i potwierdzonego przez króla Jana III Sobieskiego w 1696 roku.

Flaga

Flagą Miasta jest niebiesko – biały, prostokątny płat tkaniny, o proporcjach boków 3 x 5, obustronnie jednakowy, przy drzewcu barwy niebieskiej, przy czym na niebieskim polu znajduje się biały krzyż rycerzy maltańskich w środku zawierający czerwona różę.

Interpretacja symboli

Zgodnie z wytycznymi weksykologii - nauki o flagach i herbach, błękit (barwa niebieska) jest symbolem wierności Bogu i królowi, jak też jest kolorem morza, z którym był związany ród Wejherów jak i samo Wejherowo. Barwa biała jest symbolem uczciwości, wierności tradycji i religijności, z której słyną Kaszubi.

Biały krzyż maltański (Zakonu p.w. św. Jana - Kawalerów Maltańskich) przypomina o duchowej więzi między Wejherowem - Jerozolimą Kaszub a Jerozolimą rzeczywistą (którą opiekowali się dawniej joannici). Wg. niepotwierdzonej interpretacji Jakub Wejher mógł być kawalerem maltańskim, co było wówczas wielkim wyróżnieniem i dołączył godło zakonu do herbu miasta celem zaakcentowania tego faktu.

Czerwona róża bądź jest symbolem Męki Pańskiej przedstawionej w cyklu kaplic kalwaryjskich, bądź też jest reminiscencją herbu fundatora (w herbie Wejherów widnieją trzy czerwone róże).

Wieniec z wawrzynu (laur) przypomina o zwycięskich kampaniach wojennych prowadzonych przez założyciela miasta.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Wojciech Dzieliński 21-01-2010 13:54
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 21-01-2010
Ostatnia aktualizacja: Wojciech Dzieliński 02-03-2021 14:40